By

Dani Johnson was featured in the November issue of Health Beauty Life Magazine and also recorded a special segment, "In The Kitchen" for their live show.

Watch this video as Dani highlights how to apply the rule of "Improvise an Imperfection", to make a meal that your family will be asking for again and again. Secrets on how you can make a gourmet meal for your family in 30 minutes for as little as $1 per person. And, how you can use what you have in your fridge or pantry to eliminate waste, and reduce your monthly spending at the same time!

Do you want to know how Dani feeds a family of 8 on a budget of $100 a week, and creates mind blowing meals every night? This is your key to making meals your family will be raving about, all while saving money. You will be hard pressed to get a meal in a restaurant that tastes this good. Enjoy!

Join us "In The Kitchen" with Dani Johnson.

Read the full cover article featured in Health Beauty Life Magazine!

Join the conversation

  1. Sol October 29, 2011
    reply

    ja,ja,ja,ja,ja…. thank you Dani yummi !!!

  2. Capri Mulder October 29, 2011
    reply

    You Rock! Your whole family Rocks! I love all of you!

  3. Simone October 29, 2011
    reply

    THIS IS SOOOO FABULOUS! THANKS A MILLION DANI!!!!

  4. Shari Snyder October 31, 2011
    reply

    Tip: Every kitchen needs: Onion chopper, good knife, garlic press
    Recipe:
    6 Garlic cloves, 1 stick butter, 1 pint half and half, whisk this,
    sautee veggies: red/white onion, green pepper, red pepper, broccoli, sausages-take casing off,
    Boil white sauce, add cheese, mash up sausage, turn sauce to just above simmer, sauce is bubbling, add onion to sausage, alfredo sauce is done, pasta is cooking, onions should look clear now, add broccoli and kosher salt, lastly add bell peppers, pour sauce over mixture, scrape pan, let it collect flavor from juice, salad: tear and rinse romaine lettuce in salad strainer
    ½ Cucumber quartered, 1 tomato, 3 scallions, avocado, core inside shell of avacado, squeeze it out, add parmasean cheese, make own dressing: olive oil, vinegar, water, parmasean cheese, garlic, chili pepper

    • Tamika November 10, 2011
      reply

      Thanks for typing this out, I was getting ready to watch the video again and do this same thing lol!!

    • Elisabeth June 3, 2012
      reply

      Brilliant! Thanks for spelling it out, Shari – I was about to do the same thing as Tamika!

  5. Adelaide Zindler November 1, 2011
    reply

    Outrageous video! My 6yr old and I just got my kitchen back from the hubby and he’s liking the eats. I’m checking cabinets now my friend! Yahoo!

    Believe well!

  6. Tara Hills November 1, 2011
    reply

    Thank you so much for showing us HOW!!! Dani, I think of you every time I use my spatula:). Following directions and having fun!!

  7. Mitzi November 1, 2011
    reply

    Love it Dani!

  8. […] 2. Do your grocery shopping once a week and cook a fresh, simple healthy meal for you and your family. Watch how millionaire mom cooks, budgets and eliminates waste. […]

  9. […] skills do you have?  You’re smart enough to learn how to keep money.  For example, how to use up the food in your pantry before spending more money at the grocery store.  One gal used to spend over $120 every week for […]

  10. Tamika November 10, 2011
    reply

    Wow!!! I can’t wait to try this recipe! Thank you so much for allowing us into your kitchen!

  11. Bonnie November 21, 2011
    reply

    hi Johnson family nice food Australia came into your home too hehe (not fussed on the sausage though) and the boys musical talents were cool great job Cabe, Micah and Roman

  12. Lynn January 30, 2012
    reply

    Hi. Where can I find the recipes…especially the recipe for the chicken soup?

  13. Vallerie Wende March 5, 2012
    reply

    What kind of cheese did she put into the cream and how much?

  14. JosephJYoung April 14, 2012
    reply

    Ouch, improvise! Okay I am guilty of jumping in the car, LOL. $12 makes a huge amount, incredible. Have to change as I love to cook. Waste not! As Brad Bird of Pixar animation says, “Use the whole Buffalo!” referring to creating a film.

    Amazed at the quantity, incredible!

    Okay, so there was dinner and entertainment, LOL! How cool was that. I am a picky eater but you made me want that pasta!

    God Bless you and the family Dani,
    – Joe

  15. Amy Apodaca September 12, 2012
    reply

    Check out more of Patrick Dockry Health Beauty Life & Dani’s full article at: http://www.healthbeautylife.com/danis-story/

  16. Anita Ocker October 9, 2012
    reply

    I’m having a hard time with the math – some meals must be even cheaper or else the Johnsons only eat 1 meal a day. $12/meal x 3 meals/day x 7 days a week is $252.00. I have a family of 7 as well and cook from scratch and it just isn’t happening for me to keep the grocery bill at $100/week, and what about the non-edibles, like feminine hygiene products for 5 women and stuff like that? HELP! I have tried coupons – you have to use them before they expire, and wholesale clubs let you buy in bulk but Dani says not to stock up on stuff because we’re trying to pay down debt. Any suggestions for how to balance all this?

    • Meg October 9, 2012
      reply

      That’s just one meal. I make my lunches on Sunday nights it makes 7-8 lunches for the week for less than $10. Do you grow your own food? That helps us tremendously. DO NOT Shop for produce at the grocery if you can help it. Go to your local farmers market. Did you know that a box of tomatoes weighs roughly 25lbs +/-? I’ll use this year farms sold at the highest $10 a box & that’s a high number. Grocery stores buy them from brokers/packing houses for roughly $14 maybe occasionally $17. Our local grocery stores sold them for 1.98lb. That’s 49.50 a box, the grocery store makes per box but only pays $35.50. We at our local farmers market sell our tomatoes $1lb all year. My husband and I can’t stand to see waist so I sell knoblets tomatoes very small to mates (we used to throw away because they won’t sell on the market), we put on special for 5-8 per dollar depending on how many we have. The older customers love them because they can’t really eat an entire tomato a one meal. We have many customer buy our canner boxes (blemished tomatoes used for canning) for $4-$6 box with about 15lbs of tomatoes and eat those instead of buying more expensive perfect or canning the tomatoes. Canning helps us and vacuum sealer from garage sell.

      I was use coupons and still do occasionally but I found with printing them (cost in ink used), my time and money to buy numerous papers wasn’t enough for me to keeping doing because I didn’t get money back all the time. Like I said before we farm and I work a full time job during the day so time isn’t there for me to research and go when the best sells are for certain items, but that’s just me. It does work for many.

  17. Meg Lunsford October 9, 2012
    reply

    So when are you going to having your very own cooking show. Love it and have forward to my many other friends with large families. Great tips!!!
    Love the idea of not wasting anything – so agree society today is such a wasteful and appearance driven society even with produce. Why do I know this because I am an American farmer. The amount that is trashed/dumped in fields because it doesn’t “LOOK PRETTY” for the markets is outrageous. My husband and I would love to come up with a way for farmers to stop wasting all their produce (I’m talking about tractor trailer loads) and give it to others. Ok maybe it has a worm at times (cut the darn warm out) or it’s too big or there is a blemish from Mother Nature (eat the same). This county would not have ONE single person hungry if people wouldn’t look for the imperfection in veggies/fruits and get of their butttssss, plan ahead and cook. AMAZING!!! Another tip for those that want organic but maybe at this season in your life you can’t afford it, go to your LOCAL farmers markets. Many of the farmers are small and can’t afford to spray materials as larger farmers. Small farmers may not use any or extremely low amounts. Love you girl – keep on the challenging us and can NOT wait to see you in person. BIG HUGS!!!!

  18. Joelle October 9, 2012
    reply

    We cook like this AND we all eat gluten free! I have a family of 6, but they eat like they are 12! Not sure I get away as cheap though. I will not eat corn syrup, high fructose corn syrup, or MSG. I cannot eat refined sugar so we have honey, maple syrup, xylitol or agave. I have to bake with those too. Can be a challenge. Our farmers markets are just as expensive as the grocery store, and we only have it during the summer. Not too many are really organic, they spray. I do bountiful baskets when I can, and usually have to buy produce at the store.(haven’t mastered the gardening thing yet) I’m happy to say that we don’t have a lot of food around (huge complaint by teenagers though). I made last nights dinner with stuff we had that needed to be used up, but to make this recipe she shared, I do have to go to the store! Special sausage and gluten free noodles: that’s 9 dollars right there (as long as 16 ounces of pasta is enough). $500 – $600 in groceries a month when I am not careful. Thanks for the idea for tomorrow night – that’s one thing covered for tomorrow – cuz I haven’t mastered meal planning either – I haven’t tried too hard (We have to buy too many fruits and veggies to do that to far ahead)

  19. Maggie September 9, 2013
    reply

    DAni you should right a cookbook! This is amazing!

Leave a comment